25 Temmuz 2012 Çarşamba

LEONARDO DA VİNCİ HAREKETLİLİK PROJESİ
(YURT DIŞINDAKİ KADIN GİRİŞİMCİLİĞİ-HOLLANDA İŞBİRLİĞİ OLANAKLARI )
FAALİYET RAPORU
Projemizin, girişimci kadınlara toplumun bakış açısının yenilenmesi adına kamu kuruluşlarının imkân sağlaması, hizmet kalitesinin iyileştirilmesi adına gözlem yapma, uygulama tekniklerinin geliştirilmesi, hizmet üreten motivasyonu yüksek personel ihtiyacının karşılanması amacı doğrultusunda katılımcılarımız yurt dışında kaldıkları 7 günlük faaliyet süresince Hollanda'da ki birçok kurumu ziyaret ederek farklı sektörlerin üyeleriyle bilgi alışverişi yapmış, eğitimde kadınların yerini gözlemlemiş, Avrupalı kadın girişimcilere tanınan hakları tespit ederek, kadın erkek fırsat eşitliği için Avrupa da uygulanan yöntemleri inceleme fırsatı bularak proje amaçlarımıza hizmet etmiştir.
Faaliyet süresince yapılan ziyaretler, bilgilendirme toplantıları ve seminerler,  kuruluşumuz ve ortaklarımız için içerik bakımından ve Avrupalı Kadın Girişimcileri ile ilgili bilgi edinmek adına bize sağladıkları uygun kurum ziyaretleri açısından çok verimli olmuştur.
Faaliyet süresi: 11-18 Nisan 2011
Yer: Hollanda
Faaliyet Programı:
11 Nisan 2011
Botanik bahçesi gezildi.” Belmonte  Arboretum”

Değişiklik yapılan program görüşülüp kararlaştırılırdı.
12 Nisan.2011
Hollanda Parlamentosu ziyaret edildi. Parlamento görevlisi Naatsa hanımın refakatinde parlamento binası gezildi.  Parlamentoda 5 Türk parlamenter bulunmakta olup, 150 parlamenterin 59’u bayandır. Fatma Koçakkaya, Nebahat Albayrak ve Saadet KARABULUT, Türk bayan parlamenterler. Parlamentonun çalışma şekli TBMM’den çok farklı olduğu gözlenmiştir.
Elçilik ziyaret edildi. Büyükelçi Uğur DOĞAN hazırlayacağımız projelere ortak seçiminde kuruluşlarla görüşmelerde yardımcı olacağını belirtti. 
Elçilik ziyaretinden sonra şehir gezisi sırasında karşılaşılan Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile hatıra fotğrafı çekildi.
13 Nisan 2011
400. yılını kutlayan KVK Ticaret Odasında yapılan görüşmede, Kadın Girişimcilerin önemli olduğu ve çok güçlü olduklarını belirtildi. Girişimci kadın olarak ilk ziyareti bizim yaptığımız ve bundan duydukları memnuiyetlerini söyleyerek hepimizi kutladılar.
Herkesin eşit şartlara sahip olduğu, erkekler dünyasında kadın girişimcinin büyük önem arz ettiği dile getirildi. Hollanda Yüksek öğrenim kurumu NİHO ile bağlantı kurulabileceği ve işbirliği yaratılabileceğinin sözünü verdiler.
Ticaret yapmak isteyenlere destek sağladıklarını, Girişimciler için Uluslararası ticaret ile ilgili bilgiler verdiklerini dile getirdiler.
14 Nisan 2011
İOT “ Türk Danışma Kurulu “
Türkler için danışma kurumunu  (İOT) ziyaret edildi. Kurum müdürü Ahmet AZDURAL ile görüşüldü.  Birçok sivil toplum kuruluşlarının çatısı olan kurumda 9 federasyon üye bulunuyor. Yönetim kurulunun 1/3 ü kadınlardan oluşuyor ve kadınların 1/3 ünün de 35 yaşın altında olma zorunluluğu bulunuyor.
4 sol 4 sağ görüşlü federasyonun yanı sıra spor ve gençlik federasyonu bulunuyor.9 federasyon ve 2 komisyondan oluşuyor. Kadın ve gençlik komisyonları Yönetimlere her federasyondan 2 üye katılıyor. Dengeyi sağlayan spor ve gençlik federasyonu. Buraya gelen kişilerin kimliklerini ve rozetlerini dışarıda bırakarak fikirleri ile geldikleri söylendi.
Hükümetin sadece onları tanıyor olması kurumun önemini ortaya koyuyor. Yılda 3 kez hükümetle toplantı yapma hakları var. Aile içi şiddet, iletişim ve töre gibi Türklerin sıkıntılarını hükümetle sadece IOT konuşabiliyor. 
RABOBANK
Rabobank Yönetim Kurulu danışmanı Kaya Turan KOÇAK; ekonomik krizden etkilenmeyen tek banka olduklarını, bunun sebebinin kredi vermemeleri, borsaya girmemeli ve kooperatif gibi yönetilmelerinden kaynaklandığını dile getirdi.  Rabobank’ın 143 şubesi bulunuyor. Yönetim şubelerden merkeze doğru şekillenmiş. En üstte yerel şubeler en altta genel merkez bulunuyor. Tarım ve gıdada en etkili banka. Görüşme sırasında toplantıya katılan İşçi Partisinden eski Rotterdam Belediye Meclis üyesi ve başkan yardımcısı Hatice Can Engin, Hollanda da çalışan Hollandalı ve Türk kadın profili hakkında bilgi verdi.  Ayrıca belediye encümeni, demokrat 66’lılar partisinin adayı Ali Osman Biçer ile tanışıldı.
YETENEK VAKFI
Vakıf Başkanı Simin Sanğian yeteneği olan kadınları ortaya çıkarıp, kadınların iş bulmalarına ve girişimcilik konularında tüm göçmen kadınlara yardımcı olduklarını belirtti. Göçmen ve Hollandalı kadınları buluşturup kaynaştıran 2 yıllık proje yapmışlar. Hakem olan başkan futbolla ilgili iş ve proje yapmayı düşünüyor.
Yılın Girişimci kadın ödülünü alan Gülnaz ASLAN ve Aşçı Hacer hanımın hazırladığı akşam yemeğine katılındı. Gülnaz ASLAN aldığı 5.000 Euro ödülle Türkiye de köyüne su getirdiğini dile getirdi.
14 nisan 2011
Rotterdam Belediyesini ziyaret.
Rotterdam Belediye meclis azası Zeki Baran ile görüşüldü.  Baran, kendilerine bağlı 12 ilçe belediyesi olduğunu belirterek iç pazar ve fakirlikle ilgili çalışmalarından bahsetti. Belediye başkanı Kraliçe tarafından atanıyor. Kraliçeye 2 kişi öneriliyor. Seçilmeyen diğer üyenin adı 70 yıl kimse tarafından bilinmiyor.12 sosyal derneğin başkanlığını yapıyorlar.  Belediyenin çalışma sistemi Türkiye’den çok farklı. Belediye Başkanı sadece güvenlikten sorumlu. Sağlık, işsizlik, polis teşkilatı ve milli eğitimin meclis komisyonuna bağlı. 55 belediyenin üye olduğu network Brüksel de bulunmakta. Yenimahalle belediyesinin kardeş belediye olma önerisi üzerine İstanbul’un kardeş şehir olduğu öğrenildi. Kadın sığınma evleri ile ilgili çalışmalar yapılıyor ve çıkan kişilerin eğitimi ve istihdamına yönelik projeler hazırlamışlar.  Brüksel de 55 belediyenin üye olduğu ve yıllık aidatı 8.000 Euro olan network ağına bizim belediyelerin katılabileceği belirtildi. Belediyede 3 kadın 2 erkek Türk yönetici bulunmaktadır.
HOTİAD
2004 yılında kurulmuş. Göçmen işçi olarak gelmişler işveren olarak çalışıyorlar. Cirosu 5 milyon Euro ve 5 resmi işçisi olma koşulunu sağlayan buraya üye olabiliyor. Türk öğrencilere girişimci olmalarına yönelik seminerler veriyor. Mastır öğrencilerine uygun zamanda uygun iş yerlerinde staj yaptırıyorlar. Türkiye ve Hollanda da yatırım için üyelerine teşvik veriyorlar. Turgut Torunoğlu Hollanda Türk iş adamları Derneği (Turkse Ondernemers Vereniging) başkanıdır. Portföy yöneticisi,  risk yönetimi ve bayan girişimciler komisyonunda görevli Mehtap Akkaya tek kadın yönetim kurulu üyesidir. Şahin Güneş kadın girişimciler komisyonunda çalışıyor. HOTİAD genel sekreteri Veysel Hut finans,  sigorta ve inşaat komisyonunda. 20 Nisan da Türk öğrencilerle toplanıyorlar. Ezilmiş değil girişimci kadınla ilgileniyorlar.
Yabancı uyruklu girişimcilere yardım kuruluşu INTENT ile akşam yemeği yenildi. Kuruluşun danışmanı işçi partisinden Orhan Selim Bayraktar. 125 işletme bağlı. Girişimci kadınlar fonundan yararlanabileceği belirtildi. Destek olabilecekleri belirtildi. Belediye ile bu konuda çalışacağız. Rotterdam düşünsel yankılar grubu ile tanışıldı. Hollanda da yaşayan ve çoğunluğu Hollandalılarla evli Türk kadınları hakkında bilgi alındı.
15 Nisan 2011
Farklı kültürlerden kadınları bir araya getiren Kadın merkezi ziyaret edildi. Merkezin müdürü Gülsen Altınsoy merkezde yapılan çalışmalardan bahsetti. Anne çocuk eğitimi, okul eğitiminde anne baba eğitimi, aile içi şiddet, fakirlikle mücadele, sosyal fakirlik, boşanmış kadınlara psikolojik danışmanlığın yanı sıra mali durum yönetimi konusunda danışma ve eğitim veren uluslar arası kadın merkezi. Kadınlara beceri kazandırıp istihdama yönlendiriyorlar. Merkez 28 yıldır faaliyet göstermekte. Kadınları sosyal yardım alacakları yerler konusunda bilinçlendiriyor. Hangi fonlardan faydalanmaları gerektiği öğretiliyor. Kadınların yardım alacağı kurumlar da bilinçlendiriliyor.
EİNDHOVEN
Hollandalı Türk kadınlar birliği, Neşe Türk kadınları başkanı Nuray Uysal. 14 şubesi ve çalışma grupları bulunmakta. Kadınları bilgilendiriyor çocuklara eğitimler veriliyor. Kültür, tiyatro grupları, folklor grupları, belirli günlerde Hollanda da gösteriler yapılıyor. Yaşlı bakımı veriyor, istihdam yaratılıyor. Şiddete maruz kalan kadınlar nereye gitmesi gerektiği yönünde bilgilendiriyor. Psikolojik destek veriyorlar. Giriş yapan kadın ilk üç yıl vergiden muaf oluyor. Para kazanmaya başlayıp güçlendikten 3 yıl sonra  Devlete Vergisini ödemeye başlıyor.
Restoran sahibi Nurdan Hanım,  göçmenlere yönelik eğitim vakfı başkanı ve insan kaynakları müdürü Fındık Demir ile akşam yemeği yenildi. İş ortamına hazırladıkları kadınların göçmen ve 18 yaş üstü olmaları şartı bulunduğu dile getirildi. Uygun olunması halinde birlikte çalışılacak. Türkiye de tespit etmemiz halinde birlikte projeler hazırlayacağız. Hedef fakir aile olacak ve mesleki eğitim verilecek.
16 Nisan 2011
Lisse - Keukenhof çiçek parkı gezisi
17 Nisan 2011
Ortak ev sahibi kuruluş ESSA ile faaliyet süresince yapılan bilgilendirme toplantıları ve ziyaretler hakkında durum değerlendirilmesi yapıldı.
18 Nisan 2011
Amsterdam’da küçük bir gezinti ve Hollanda’dan ayrılış.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder